Přibyly další dobrovolné dohody

Dalších šest partnerů se dobrovolně zapojilo do iniciativy Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu, aby svým odpovědným chováním pomohly chránit životní prostředí. Iniciativa tak už zapojuje 13 společností, které oslovují stovky tisíc zákazníků i spotřebitelů. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec při příležitosti podpisu dohod s novými partnery.

Brabec připomněl, že Evropa se letos rozhoduje o míře restrikce pro jednorázové plasty, které značně zamořují moře i oceány. Česká republika návrh Evropské komise jednoznačně podporuje. A protože není v nápravě tohoto problému nač čekat, jde řešení plastového zamoření naproti cestou kampaně #dostbyloplastu a dobrovolných dohod. V červnu podepsal ministr životního prostředí Richard Brabec prvních sedm dohod, minulý týden se přidalo dalších šest partnerů, kterými byly společnosti Ikea, Starbucks, Lagardere Travel Retail, provozující kavárny Costa Coffee a pekařství Paul, Mr. Baker a Hello pekařství, Lidl, Fruitisimo a Česká zemědělská univerzita. „Ministerstvo životního prostředí čeká doslova ´odpadový´ konec roku 2018,“ řekl Brabec s tím, že hlavním tématem nadcházejících měsíců bude předložení nových zákonů týkající se moderní odpadové legislativy, jako jsou zákony o odpadech, o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech. Řešit bude zejména stěžejní problém ČR, kterým je nutnost razantního snížení skládkování a naopak posílení recyklace. „Jsem rád, že paralelně s nastavením rámce nových odpadových zákonů odpovídajícím takzvanému evropskému oběhovému balíčku se snažíme reálně předcházet vzniku plastového odpadu,“ podotkl Brabec. První partnerská instituce, kterou se stala Česká zemědělská univerzita (ČZU), se zavázala k tomu, že do svých prostor pořídí automaty na filtrovanou vodu, což přinese úsporu přibližně 200 až 300 tisíc půllitrových PET lahví ročně. A pro univerzitní akce a do vybraných provozoven v areálu ČZU pořídí vratné kelímky. „Odpovědný přístup k životnímu prostředí je ČZU vlastní už ze samé podstaty našeho zaměření. Připojení ke kampani #dostbyloplastu je tak automatickým vyústěním našich dlouhodobých snah, které nyní prokážeme například zřízením filtračního zařízení na vodu či omezením jednorázových plastů na univerzitních akcích,“ popsal rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down