Případů prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, laboratoř potvrdila desátý

Případů afrického prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, vyšetření v jihlavské laboratoři potvrdilo nákazu u desátého zvířete. Pozitivně testovaný kus byl nalezen v katastrálním území Horní Řasnice na Liberecku podobně jako předchozí dva kusy nalezené o víkendu. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček. Jen za březen se nákaza potvrdila u pěti kusů, z toho čtyři myslivci našli a jedno nakažené prase ulovili.

"Vzhledem k tomu, že se ani v tomto případě nejedná o nález mimo uzavřená pásma, nemění se již dříve vydaná mimořádná veterinární opatření," doplnil Vorlíček. Po nálezu prvního nakaženého kusu loni 1. prosince veterináři vytyčili uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních, ze kterého pochází všechny nálezy uhynulých nakažených prasat. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na základě mimořádných opatření je zakázán přesun domácích prasat do uzavřeného pásma s výjimkou přesunu zvířat na jatka.
Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Přesun domácích zvířat je v něm rovněž povolen pouze na jatka. Krajská veterinární správa může na základě žádosti povolit výjimku k přesunu prasat do uzavřeného pásma z oblasti mimo vytyčenou oblast. V poslední době zaznamenala podle Vorlíčka SVS případy, kdy lidé tato opatření porušují, s chovateli tak zahájí správní řízení o pokutě. Fyzické osobě hrozí pokuta do 50 000 korun, právnické osobě až dva miliony korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down