Připravuje se certifikace kvality Q CZ na brambory

V současnosti se připravují podmínky pro známku kvality brambor, takzvanou Q CZ. Jde o systém, který pro zákazníka bude znamenat garanci pěstování a výroby brambor a výrobků z brambor v České republice. Tento systém je spojen s příjmem určitých finančních prostředků. Informoval o tom předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček na semináři v Olešné u Havlíčkové Brodu.

Vedoucí oddělení tržních řádů Ministerstva zemědělství Daniel Froněk připomněl, že všechno má nějakou administrativní náročnost a procesní a strukturální přípravu. V tuto chvíli majitelem certifikačního schématu bude Český bramborářský svaz a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský bude certifikačním orgánem. "Momentálně je celá věc na schválení na Českém institutu pro akreditaci," sdělil Froněk s tím, že jde o podporu, která bude muset projít notifikačním procesem Evropské unie na DG Agri. "Notifikační proces by měl začít až na podzim," míní. Podle Froňka takový proces zhruba čtyři měsíce. Králíček věří, že tuto podporu budou pěstitelé moci využívat již v roce 2020. Měla by na ni být vyčleněna částka 50 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down