Připravuje se nový program Modrá úsporám, který se zaměří na sucho a pitnou vodu

Ministerstvo životního prostředí chystá nový dotační program, který zatím pracovně nazývá Modrá úsporám. Zaměří se na projekty proti suchu a plýtvání s pitnou vodou. Program má být obdobou Zelené úsporám, známého dotačního programu na energetické úspory. V jeho "modré obdobě" budou zatím stamilionové částky, výzvy by mohly být vypsány již ve druhé polovině letošního roku. Uvedl to ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje již v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec, podle zkušeností s ním pak připraví Modrou úsporám. Projekt Chytrá obec má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz na něj půjde pro obce a města, která přijdou s inovativním systémem na udržení vody, kolem 50 milionů korun.

Zatímco v Zelené úsporám jde o dvacet miliard, v Modré úsporám jen o stovky milionů korun. Ty budou financované ze Státního fondu životního prostředí, řekl ministr. Aby měla Modrá úsporám větší efekt, musela by se podle něj dostat k miliardovým částkám.

Pokračující sucho může mít podle Brabce velké dopady na lesnictví, zemědělství i na průmysl. Dopady socioekonomického sucha budou dramatičtější. Ve stadiu kritického sucha jsou zvodně. Může se stát, že stovky obcí budou mít vyschlé studně, které jsou jediným zdrojem vody, upozornil Brabec.

Sucho budou řešit i evropské fondy. U operačního programu Životní prostředí půjde na zadržení vody v krajině do roku 2020 osm miliard korun, další peníze přidá resort zemědělství. Výhodou v této situaci podle Brabce je, že celá řada projektů je využitelná pro povodně i sucho – jednou zadrží vodu, podruhé pomůže proti suchu. MŽP přitom preferuje přírodě blízká opatření, jako poldry, nivy, obnovy mokřadů nebo rybníků.

Ministr také vidí příležitost v projektech, které se zaměří na retenci vody v krajině, podzemní i nadzemní nádrže, aby srážková voda neodtekla. Dotace z Modré úsporám zacílí i na obce i města, aby omezily plýtvání s pitnou vodou a zadržovaly vodu splaškovou.*

Komentáře ke článku 4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *