Pro Frýdlantsko přestal platit zákaz lovu i omezení pro vstup do lesů

Mírnější opatření platí od pátku na Frýdlantsku, kde byli loni v prosinci a letos v lednu nalezeni uhynulí divočáci nakažení africkým morem prasat V oblasti o výměře bezmála 200 kilometrů čtverečních přestal platit zákaz lovu volně žijící zvěře a skončil i zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty. Z místa bude navíc možno po obdržení povolení od veterinární správy (SVS) přesouvat divoká prasata a vepřové produkty. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Novým nařízením se mění i název oblasti z "pásma infekce“ na "uzavřené pásmo II“.

Zákaz lovu volně žijící zvěře pro 28 katastrálních území platil od začátku loňského prosince. Nově jsou omezující pravidla stanovená pro lov divokých prasat. Lovit je budou moci jen předem proškolení lovci, navíc každý ulovený kus bude muset být vyšetřen na africký mor a bezpečně uskladněn až do doby obdržení výsledku vyšetření. "Konzumace masa z divočáka uloveného v této oblasti bude možná pouze v domácnosti lovce. Maso z divočáka smí být uvedeno na trh pouze prostřednictvím schváleného zvěřinového závodu," uvedl Vorlíček. Za každé ulovené prase divoké má lovec nárok na 1000 korun. "Při společném lovu zvěře v oblasti bude zakázáno používat lovecké psy, protože představují riziko z hlediska možného pasivního šíření nákazy," dodal mluvčí SVS.

Ode pátku se mohou také volně ve vymezené oblasti pohybovat místní i turisté. "Přesto žádáme občany, aby se při pohybu v přírodě chovali obezřetně, uvědomovali si riziko možného výskytu nebezpečné nákazy a případné nálezy mrtvých divokých prasat neprodleně hlásili Krajské veterinární správě pro Liberecký kraj či místnímu mysliveckému sdružení,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Nové nařízení také stanovuje výjimky, za kterých je možno přemísťovat z uzavřeného pásma II prasata domácí, jejich maso a výrobky z něj. Nadále až na odůvodněné výjimky platí v oblasti zákaz venkovního chovu prasat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down