Prodloužením sankcí budou nejvíc postiženi zemědělci a zpracovatelé

Prodloužení sankcí vůči Rusku, o kterých dnes rozhodli velvyslanci zemí Evropské unie, se nelíbí Agrární komoře ČR. Nejvíce budou zasaženi zemědělci a zpracovatelé, řekl prezident komory Miroslav Toman. Dokud se nedodržují podmínky mírových dohod pro východní Ukrajinu, není změna zahraniční politiky České republiky a Evropské unie možná, zdůvodnil prodloužení sankcí ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ani na opakované společné výzvy českých zemědělců, zemí V4 i dalších zemí není brán zřetel. Každodenně se zemědělci potýkají s každodenními problémy, jako je propad cen, hromadění zásob, či ohrožení pracovních míst, uvedl prezident komory Toman. Podle něj se bude ruský trh stále více uzavírat. Ke všem dopadům je podle něj nutné připočíst i zmaření vynaloženého úsilí a investic, které byly do roku 2014 vloženy do vstupu firem na ruský trh.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý nepovažuje sankce za efektivní. Nezaznamenal žádnou změnu zahraniční politiky Ruska a prezidenta Putina a prodloužení platnosti sankcí o půl roku na tom nic nezmění, sdělil.

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy obchod mezi ČR a Ruskem proti rokům 2012 a 2013, kdy byl na maximu, propadl. Za první letošní čtyři měsíce to bylo oproti roku 2012 o 41 procent. Celkový zahraniční obchod ČR je ale ve srovnání s rokem 2012 vyšší. Český zahraniční obchod sankce v celkovém pohledu nijak zásadně nezasáhly. Část firem, které obchodují s Ruskem, se dokázalo přeorientovat, ta zbývající část nezodpovídá za tak velkou část objemu našeho zahraničního obchodu, řekl. Prodloužení sankcí bude mít podle něj slabší dopad než jejich zavedení, a nemělo by se významně na českém zahraničním obchodu projevit.

Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Formálně by krok měli v pátek potvrdit ministři zahraničí zemí EU za předpokladu, že na poslední chvíli nevznese námitky francouzský parlament.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down