Produkce masa po roce růstu letos v prvním čtvrtletí klesla

Produkce masa v České republice po loňském vytrvalém růstu letos v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta na 108 674 tun. Výkup mléka naopak stoupl o 0,6 procenta na zhruba 741,5 milionu litrů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Výroba masa i nákup mléka v roce 2018 v každém čtvrtletí meziročně stoupaly. Růst produkce masa byl ale na začátku letošního roku přerušen. Přispěl k tomu hlavně propad výroby vepřového masa o 2,8 procenta na 50 496 tun. Porážky prasat klesly o 3,6 procenta na 542 500 kusů. Ještě výrazněji se snížila produkce skopového a kozího masa, a to o více než polovinu. Skopové a kozí maso se ale na celkové výrobě masa v České republice podílejí jen minimálně, v prvním čtvrtletí se jich vyrobilo pouze 32 tun. Stoupla naopak výroba hovězího a drůbežího masa. U hovězího a telecího masa produkce posílila o šest procent na 18 456 tun. Poraženo bylo asi 59 900 kusů skotu, což bylo meziročně o 4,9 procenta více. Výrazně přibylo třeba porážek jalovic, a to o 14,3 procenta na 6700, ale vzrostl i počet poražených býků a krav. U drůbežího masa produkce stoupla o 1,1 procenta na 39 685 tuny. Kromě výroby vepřového poklesly v prvním čtvrtletí letošního roku také stavy chovaných prasat o 1,6 procenta na přibližně 1,51 milionu kusů. Ubylo hlavně chovných prasat, zatímco počet prasat ve výkrmu stoupl. Mírný pokles zaznamenal ČSÚ i u chovu skotu o 0,1 procenta na 1,37 milionu kusů. Snížily se stavy dojených krav, kdežto masných krav a zapuštěných jalovic přibylo. Stavy drůbeže naopak výrazně stouply o 15,6 procenta na 25,37 milionu kusů. Z toho stavy nosnic se zvýšily o 5,2 procenta na 5,22 milionu kusů. Výkup mléka od českých zemědělců na rozdíl od výroby masa v prvním čtvrtletí rostl. Z více než 741 milionů odkoupených litrů mléka odebraly většinu mlékárny. Výkup ze strany mlékáren ale meziročně mírně poklesl o 0,3 procenta na 627,5 milionu litrů. Odběr mlékáren meziročně klesl již v posledním čtvrtletí loňského roku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down