31.10.2016 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce masa ve 3. čtvrtletí klesla, nákup mléka mírně rostl

Produkce masa v letošním třetím čtvrtletí meziročně klesla o procento na 110 348 tun. Nákup mléka se zvýšil o 0,3 procenta na 614,4 milionu litrů, jeho ceny ale byly meziročně o 16 procent nižší. Klesly také ceny jatečného skotu, naopak zdražila jatečná kuřata a prasata. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Od července do konce září vzrostla produkce hovězího a telecího masa, pokles statistici zaznamenali v případě vepřového a drůbežího masa. Výroba hovězího a telecího činila 17 090 tun, což bylo meziročně o 4,7 procenta více. Produkce vepřového se snížila o tři procenta na 53 602 tun a drůbežího o půl procenta na 39 620 tun.

"Ceny zemědělských výrobců jatečného skotu byly meziročně většinou nižší, výjimkou byla pouze jatečná telata. U krav ceny klesly o 5,9 procenta, u jalovic o 5,1 procenta a u býků o 0,6 procenta. Jatečná telata zdražila o 6,9 procenta. Za prasata pak zemědělci utržili o 6,7 procenta více než loni, za kuřata se platilo meziročně o procento více. Průměrná cena jatečných býků byla 46,91 Kč za kilogram u živého zvířete a 85,37 koruny v jatečné hmotnosti. Prasata prodávali zemědělci za průměrnou cenu 31,67 Kč/kg v živé hmotnosti nebo za 41,18 Kč/kg jatečné hmotnosti. Průměrná cena kuřat byla 23,50 Kč za kilogram živého zvířete. Jakostní mléko pak zemědělci prodávali za průměrných 6,15 Kč za litr. "Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu se v období od června do srpna 2016 vyvezlo více živých zvířat než dovezlo," uvedli statistici. Vývoz nad dovozem převažoval také v případě zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down