Produkce masa ve druhém čtvrtletí vzrostla

Produkce masa v České republice se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 2,2 procenta na 114 015 tun. Vzrostla výroba hovězího, vepřového i drůbežího. Nákup mléka od producentů dosáhl téměř 768,4 milionu litrů, což bylo meziročně o 0,2 procenta více. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Největší podíl v produkci mělo tradičně maso vepřové, a to 47 procent. S podílem 37,3 procenta následuje maso drůbeží a s 15,6 procenta maso hovězí," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Produkce vepřového stoupla meziročně o procento na 53 607 tun. Porážky prasat se zvýšily o 1,3 procenta na 587 700 kusů. Ceny jatečných prasat začaly po ročním propadu růst, meziročně se zvýšily o 13,6 procenta. Zemědělští výrobci prodávali jatečná prasata v průměru za 30,48 Kč za kilogram živé hmotnosti nebo 39,63 Kč za kilogram jatečně upraveného těla. V porovnání s minulým čtvrtletím byla průměrná cena v mase vyšší o 4,76 Kč za kilogram a 426 korun za jatečné prase. Výroba drůbežího masa dosáhla ve 2. čtvrtletí 42.534 tun a byla meziročně vyšší o 2,8 procenta. Ceny jatečných kuřat stouply o 1,2 procenta. Hovězího masa bylo vyrobeno 17 788 tun, meziročně o čtyři procenta více. Porážky skotu na jatkách stouply ve druhém čtvrtletí o 3,1 procenta na 57 800 kusů. Podle statistiků meziročně vyšší počet poražených zvířat a vyšší výroba hovězího masa souvisely s nižším vývozem, především býků určených k porážce. Ceny jatečného skotu meziročně klesly v průměru o 3,2 procenta. Podle předběžných výsledků zahraničního obchodu v období od letošního března do letošního května se obrat obchodu s živými zvířaty meziročně snížil u všech tří druhů, a to v důsledku poklesu na obou stranách obchodu, uvedli statistici. Bilance byla u všech tří sledovaných druhů kladná. Naopak zahraniční obchod s masem vykázal zápornou bilanci, meziročně se ale u všech tří druhů zlepšila.
Ve druhém čtvrtletí bylo nakoupeno od tuzemských producentů 768,35 milionu litrů mléka, meziročně o 0,2 procenta více. Z toho mlékárny nakoupily od producentů a odbytových organizací ke zpracování 648,58 milionu litrů, meziročně o 1,1 procenta méně. Ceny zemědělských výrobců mléka byly podle ČSÚ vzhledem k nízké cenové úrovni ve druhém čtvrtletí loňského roku meziročně vyšší o 6,2 procenta. Zemědělci prodávali mléko za průměrnou cenu 8,92 Kč za litr, tedy o 18 hal/l nižší než v minulém čtvrtletí. Zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky vykázal výrazný přebytek, meziročně se ale snížil na 198.300 tun. "Tento výsledek byl nejvíce ovlivněn výrazně nižším vývozem mléka a smetany," uvedl ČSÚ. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílelo Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 30MB (6% of 500MB)