Produkce masa ve třetím čtvrtletí stoupla, zvýšil se i nákup mléka

Produkce masa v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 0,7 procenta na 113 760 tun. Nákup mléka vzrostl o dvě procenta na 595 446 tisíc litrů. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny zemědělských výrobců se podle statistiků meziročně zvýšily o jedno procento u jatečného skotu, o 1,5 procenta u jatečných prasat, nejvíc meziročně zdražilo mléko o 12,8 procenta. Naopak o 3,6 procenta klesly ceny, za něž zemědělci prodávají jateční kuřata.

Produkce zemědělských výrobců byla vyšší u všech druhů masa. Hovězího a telecího masa vyrobili 15 913 tun, meziročně o 0,6 procenta víc, vepřového 58 196 tun, což je o 0,6 procenta víc než v loňském 3. čtvrtletí, a drůbežího 39 578 tun, to je o 0,8 procenta víc.
Ceny zemědělských producentů jatečného skotu se ve 3. čtvrtletí meziročně snížily u jalovic o 0,1 procenta, u krav o 2,4 procenta a u telat o 7,8 procenta, naopak se zvýšily v nejvýznamnější jatečné kategorii, u býků, a to o 3,1 procenta. Jejich průměrná cena byla 46,10 Kč/kg v živém stavu a 83,90 Kč za kilogram jatečně upraveného masa, což je stejná cena jako letos v minulém čtvrtletí.
Ceny jatečných prasat pokračovaly v mírném růstu, meziročně se zvýšily o 1,5 procenta. Zemědělci je prodávali za 35 korun za kilogram v živé hmotnosti a za 44,98 Kč za kilogram v mase. Ceny zemědělských výrobců jatečných kuřat se meziročně snížily o 3,6 procenta. Průměrná cena jatečných kuřat v I. jakostní třídě byla 23,78 Kč/kg v živém stavu.
Ceny zemědělských výrobců mléka meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q za průměrnou cenu 9,47 Kč za litr. Je to víc ve srovnání s loňským 3. čtvrtletím, ale o 0,29 Kč méně než v minulém čtvrtletí letošního roku.
Z předběžných výsledků v období od června do srpna vyplývá, že zatímco u zahraničního obchodu s živými zvířaty je česká obchodní bilance v přebytku, tedy že víc zvířat se vyveze, než doveze, u masa je to naopak. Třeba hovězí se dováželo převážně z Polska, Nizozemska, Německa a Irska. Nejvíc se ho vyvezlo na Slovensko. Český statistický úřad v souvislosti s údaji o zahraničním obchodu upozornil, že do obchodu se zeměmi EU nejsou zahrnuty operace uskutečňované subjekty, které nejsou registrované k DPH.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *