Produkce vepřového na jižní Moravě loni dále klesala

 Klesající trend produkce vepřového se na jižní Moravě nedaří déle než deset let zpomalit. Loni se v kraji vyrobilo 25 270 tun vepřového, což je meziroční pokles o 1696 tun. Rychlost poklesu byla větší než o rok dříve. V roce 2012 se vyrobilo 37 400 tun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Naopak se dlouhodobě daří zvyšovat produkci hovězího masa. Meziročně rostla o 163 tun na 3492 tun a od roku 2012 jde o nárůst o 700 tun.

Českým producentům se chov vepřového dlouhodobě nevyplácí kvůli lacinému dovozu ze zahraničí, například ze Španělska či z Německa. Řada zemědělců chovy dávno zavřela, ale při pohledu na statistiky je zřejmé, že další následují a zůstávají jen ti nejefektivnější či ti, kteří mají zajištěný odbyt. Loni chovatele navíc postihlo razantní zvýšení cen energií, které náklady vyhnaly ještě výš. A stejně jako v jiných podnikatelských odvětvích situace postihla především ty, kteří nakupovali elektřinu za spotové ceny. Počet poražených prasat loni klesl z 294 000 na 278 000. Průměrná jateční hmotnost se držela na 117 kilogramech. Opakem trendu v chovu prasat a výroby vepřového je chov skotu. Zhruba před deseti lety se klesající trend otočil a farmám s chovem skotu se daří. Kromě produkce hovězího totiž roste i produkce mléka a čeští sedláci patří podle odborníků ke špičce. Podíl Jihomoravského kraje na celkové produkci hovězího v ČR loni vzrostl o půl procentního bodu na 5,1 procenta. Loni se zvýšil počet poražených zvířat z 10 000 na 10 550, průměrná hmotnost jednoho zvířete byla 615 kilogramů. Výroba skopového zůstává nízká, loni se ho vyrobilo pět tun. Statistici neuvádějí ve výčtu výrobu kuřecího masa. V jiném souhrnu, který letos dosud nezveřejnili, uvádějí počty chovaných kusů drůbeže. Z dřívějších let vyplývá, že počty drůbeže v kraji kolísají, ale nemají žádný dlouhodobý trend.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down