Produkce zeleniny v ČR bude letos vyšší o desítky tisíc tun zeleniny

Tuzemská produkce zeleniny by po loňském propadu měla letos díky příznivému počasí a rozšíření pěstebních ploch vzrůst o několik desítek tisíc tun. Uvedl to na zahájení podzimní etapy celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Loni tuzemská produkce zeleniny podle údajů Českého statistického úřadu meziročně klesla bezmála o 40 000 tun z 221 575 tun v roce 2014 na 183 603 tun. Letos bude produkce vyšší. Rok má až na nepatrné výjimky standardní průběh a je podstatně lepší než loňský rok, kdy sucho zasáhlo daleko větší oblasti, řekl Zeman.

Zeman předběžně odhadl, že ve srovnání s výrazně slabým rokem 2015 letos tuzemská produkce zeleniny vzroste o desítky tisíc tun. Na přesnější odhady je podle něj ale zatím brzy, protože z polí nebyla sklizena všechna zelenina, především zelí a kořenová zelenina, podotkl.

Podle Zemana byla letos dobrá úroda všech druhů zeleniny. Naopak loni se tuzemští pěstitelé zeleniny potýkali se suchem, které jim způsobilo škody za několik stovek milionů korun. Největší škody napáchalo u cibule, květáku a zelí, částečně u papriky a rajčat. Postižená byla i kořenová zelenina jako mrkev či celer.

Plocha polí se zeleninou letos v Česku vzrostla z loňských téměř 9200 na 9700 hektarů. Plochy zeleniny se podle Zemana podařilo stabilizovat i díky podpoře ministerstva zemědělství. V předchozích letech jejich velikost klesala či stagnovala a například v roce 2012 statistici evidovali pouze 8340 hektarů polí se zeleninou.

Největší plochu na tuzemských polích se zeleninou tradičně zabírá cibule, zelí, hrách a mrkev. V posledních letech se podle Zemana těší rostoucí oblibě například dýně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down