Průtoky řek v povodí Moravy vykazují podprůměrné hodnoty

Porovnání průtoků řek v povodí Moravy s dlouhodobými měsíčními údaji vykazuje podprůměrné hodnoty. U některých toků klesl průtok dokonce pod pětinu dlouhodobého měsíčního průměru. Olšava v Uherském Brodě se dostala na 19 procent a Dřevnice ve Zlíně na 14 procent. Informoval o tom mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Průtoky byly v porovnání s dlouhodobými červnovými průměry většinou výrazně podprůměrné při rozpětí 23 až 75 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Hranice sucha na tocích registruje Povodí Moravy na Dřevnici v Kašavě, Juhyni v Rajnochovicích a Moravě ve Vlaském. Nejhorší je situace na Bečvě, která v profilu Dluhonice dosahuje 15 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Vsetínská Bečva je na 12 a Rožnovská Bečva na jedenácti procentech.

Podle Chmelaře se ale přes nepříznivou hydrologickou situaci daří držet naplněné vodní nádrže, a to na 84 až sto procentech. Na všech vodních dílech jsou zajišťovány odtoky podle platných manipulačních řádů. V současné době jsou přítoky do nádrže většinou setrvalé," uvedl Chmelař. Minimální průtoky v tocích podle něj pomáhají zajistit přehrady, díky nimž se neomezují schválené odběry.

Nadále ale mírně klesá hladina podzemní vody. Povodí Moravy s ohledem na možné další pokračování sucha doporučuje lidem, aby s vodou hospodařili účelně. Její zdroje jsou na tomto území omezené a závislé na srážkách, uvedl Chmelař. Podle meteorologů by vysoké teploty měly vydržet do soboty, v neděli by se podle předpovědi mělo mírně ochladit a mělo by i pršet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down