Průtoky v řekách byly devátý měsíc podprůměrné, v květnu byly na 33 procentech

Květnové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 33 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly devátý měsíc po sobě, v dubnu byly na 27 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 70 měrných stanicích a v květnu odpovídaly 33 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1981 až 2010.
Odborníci uvedli, že téměř u všech sledovaných vodních toků byla jejich vodnost mezi hranicí sucha a dlouhodobým průměrným průtokem. "Průměrný průtok za měsíc květen byl u 36 stanic nižší než v dubnu. U zbylých 34 stanic byl průměrný průtok stejný nebo vyšší," uvedli hydrometeorologové.
Vyšší vodnost měly podle nich vodní toky jako Dyje, Litava, Jihlava, Svratka, Svitava a Morava, naopak menší vodnost měly toky pod některými nádržemi a Velička. Pod hranicí sucha byla jediná stanice, a to VD Letovice na toku Křetínka. Nad dlouhodobým průměrným průtokem nebyla ani v květnu žádná stanice.
Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down