Průtoky v řekách v Kraji Vysočina klesly na minimum

Na mnoha místech Vysočiny klesly průtoky v řekách kvůli dlouhotrvajícímu suchu a vysokým teplotám na minimální stav. V menších vodních tocích voda není. Sucho zvyšuje nebezpečí požárů, hasiči jich od začátku týdne likvidovali přes třicet. Podle záchranářů přibývá kvůli vysokým teplotám také zdravotních kolapsů hlavně u starších lidí. Suché počasí s vysokými teplotami bude podle předpovědi pokračovat.

Počet výjezdů záchranářů ke zdravotním problémům způsobených horkem se podle ředitelky Záchranné zdravotnické služby Kraje Vysočina Vladislavy Filové zvýšil o pětinu v průměru na 130 denně. Nejčastěji lidem pomáhají při kolapsech z přehřátí a nedostatečného příjmu tekutin. Přibývají alergické reakce po bodnutí hmyzem, rostou potíže chronicky nemocných pacientů, řekla Filová.
Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu se většina vodních toků na vysočině nachází ve stavu sucho. Například na řece Jihlavě ve Dvorcích u Jihlavy je výška hladiny jen devět centimetrů, hladina Sázavy v obci Pohledští Dvořáci je ve výšce 11 centimetrů, zatímco v Chlístově má Sázava jen pět centimetrů vody. Říčkou Šlapankou v Mírovce na Havlíčkobrodsku v současné době protéká kolem 0,1 metru krychlového za sekundu, průměrný průtok je pětkrát vyšší. Sucho je také na Svratce pod Vírskou přehradou.
Všechny vodní toky na Vysočině vykazují podle Gabriely Tomíčkové z Povodí Moravy výrazně podprůměrné hodnoty průtoků. Nejpatrnější je ovšem pokles průtoků u drobných vodních toků, zde mnohdy neteče žádná voda, která spíše stojí v tůních a jiných nerovnostech ve dně, uvedla Tomíčková. Vodnatost vodních toků odpovídá přibližně 14 až 40 procentům měsíčního normálu.
Vlivem velmi nízkých přítoků pozvolna klesá hladina ve většině nádrží. Naplněnost zásobních prostorů se však stále pohybuje v rozmezí 70 až 97 procent. Všechny vodárenské odběry z vodních nádrží jsou bez problémů zajišťovány a dále budou schopny potřebu pokrývat, řekla Tomíčková.
Od začátku týdne zasahovali hasiči na vysočině u více než tří desítek požárů v přírodním prostředí, které vznikly kvůli dlouhodobému suchu. Hořely lesy, pole, louky i stohy. Dva lidé byli při požárech a jejich likvidaci zraněni, škody se pohybují kolem 700 000 korun. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na vysoké nebezpečí vzniku požárů stále trvá.
Podle meteorologů dosáhnou v sobotu nejvyšší odpolední teploty 32 až 36 stupňů Celsia. V neděli by mělo být jasno až polojasno, přechodně místy až oblačno, ojediněle se mohou objevit přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat mezi 30 až 34 stupni.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *