Třetina potravinářů čeká zlepšení ekonomické situace

Třetina českých potravinářských firem letos očekává zlepšení své ekonomické situace. Téměř polovina společností, 45 procent, plánuje pro tento rok zvýšit export, zejména na Slovensko, do Polska a Maďarska. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila Potravinářská komora ČR.

Tři čtvrtiny společností chtějí letos více investovat, zejména do rozšíření výroby. Prostor pro inovace vidí 90 procent respondentů. Skoro polovina podniků, které letos investice plánují, chce využít dotaci z Programu rozvoje venkova.
Podle prezidenta komory Miroslava Tomana bude letos podpora z programu vyšší než v minulých letech, potravináři jsou ale podle něj více ovlivnění trhem. Ruské sankce podle průzkumu zaznamenala čtvrtina firem. Podle prvních odhadů zahraničního agrárního obchodu se letos v prvním čtvrtletí zvýšil vývoz meziročně o 2,9 miliardy korun na 47,5 miliardy korun.
Trh může podle Tomana významným způsobem ovlivnit i nyní projednávaná Transatlantická dohoda o volném obchodu mezi EU a USA. "Náklady na výrobu zemědělských komodit jsou v USA nižší než v EU, navíc jsou v USA standardy výroby a bezpečnosti potravin na nižší úrovni než v EU," upozornil.
V průzkumu, který pro komoru a Komerční banku provedla společnost IPSOS, odpovídalo více než 60 firem sdružených v komoře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down