První zásilka ruských hnojiv zamířila do Afriky, uvedla OSN

První zásilka hnojiv vyrobených v Rusku opustila Nizozemsko a zamířila do Malawi na základě dohody o vývozu, kterou dříve zprostředkovala OSN. Informovala o tom agentura Reuters.

Na lodi MV Greenwich z přístavu Terneuzen odplulo na jihozápadě Nizozemska přibližně 20 000 tun chemického hnojiva. Očekává se, že zásilka bude vyložena v mozambickém přístavu Beira a poté bude po souši přepravena do vnitrozemské jihoafrické země Malawi.
Jedná se o první ze série zásilek, druhá bude podle OSN určena pro západní Afriku. Ruský vývoz hnojiv, který je pro boj s potravinovou krizí klíčový, je dlouhodobě ochromen. Na zemědělské produkty a hnojiva se sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nevztahují, majitelé lodí je ale kvůli rizikům spojeným s konfliktem v Černém moři nechtějí pro nedostatek pojistitelů pronajímat.
Dohoda zprostředkovaná OSN, která byla poprvé představena v červenci, byla počátkem tohoto měsíce obnovena a umožňuje vývoz obilí z některých ukrajinských přístavů na pobřeží Černého moře, jakož i vývoz hnojiv od ruských výrobců. Rusko v říjnu na čtyři dny pozastavilo svou účast na dohodě, ale později se k ní opět připojilo.
Povolení vývozu 260 000 tun ruských hnojiv uskladněných v Evropě "poslouží ke zmírnění humanitárních potřeb a zabrání katastrofálním ztrátám úrody v Africe, kde je v současné době období setí," uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down