Ptačí chřipka se dnes potvrdila v dalších dvou lokalitách v jižních Čechách. V obou šlo o volně žijící drůbež a virus H5N8, sdělili zástupci Státní veterinární správy (SVS). Jedna je na kraji Českých Budějovic, druhá v Hradišti u Písku. Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.
"Nákaza byla prokázána u pěti divokých kachen a jedné labutě nalezených na Starohaklovském rybníku na okraji Českých Budějovic," uvedl veterinární mluvčí Petr Vorlíček. Stejný kmen byl detekován také u labutě nalezené na Otavě v katastrálním území Hradiště u Písku. Kvůli nálezu u českobudějovického rybníku dnes jihočeští veterináři kontrolovali zasíťování ptáků v zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou.
"Vzhledem k tomu, že se nákazová situace ohledně ptačí chřipky zhoršuje, rozhodli jsme společně se SVS o několika opatřeních, která budou platná pro chovatele po celé republice. Kvůli dalšímu šíření nákazy omezujeme volný chov drůbeže, prodej a přemísťování živé drůbeže a také svody drůbeže a ptáků. Současně se chovatelům omlouváme za komplikace," dodal ministr zemědělství Miroslav Toman.
Zákaz volného chovu drůbeže bude platit pro profesionální chovatele, kteří podléhají evidenci podle plemenářského zákona. Pokud chovatelé nové zákazy poruší, hrozí jim pokuta 100 000 Kč jako fyzickým osobám a až dva miliony korun pro právnické nebo podnikající osoby. Evidovat ze zákona se musí ti, kteří mají minimálně 500 kusů drůbeže na hospodářství. Pokud produkují i násadová vejce, stačí 100 kusů drůbeže, nebo hejna nosnic pro produkci konzumních vajec uváděných na trh.*