
V malochovu drůbeže v Chlumu u Křemže na Českokrumlovsku se prokázala ptačí chřipka. Uhynulo 21 slepic. Jde o druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v Jihočeském kraji a 21. ohnisko v malochovu v ČR. Uvedl to včera Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.
"Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu a nuceném usmrcení téměř poloviny z 21 chovaných slepic vykazujících příznaky nákazy ptačí chřipkou. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1," uvedl Vorlíček. Dodal, že než chovatel dostal výsledky, uhynuly i ostatní slepice. Chovatel má na svém pozemku ve venkovních voliérách také 16 exotických ptáků, papoušků a kanárů. "Utraceni nebudou, nicméně budou nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy na papoušky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k 26. únoru kromě 21 malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech," uvedl Vorlíček. Dodal, že stejná nákaza se potvrdila také u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Jde o šesté místo, na němž byla od začátku roku ptačí chřipka v ČR potvrzena u volně žijících ptáků. Loni v ČR veterináři potvrdili 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a dalších ptáků.*
