Ptačí chřipka se rozšířila do dalších tří chovů

Ptačí chřipka se rozšířila do dalších tří chovů kachen firmy Perena. Jeden je v Chudonicích v Královéhradeckém kraji, druhý na farmě Vinice ve Středočeském kraji a třetí ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Novinářům to odpoledne v Hradci Králové řekli ministr zemědělství Miroslav Toman a zástupci statní veterinární správy. Nová ohniska v Pardubickém a Středočeském kraji mají po 3000 kusech drůbeže a farma v hradeckém kraji asi 9000.

"Potvrzuji, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti," řekl Toman. Dopoledne ministr oznámil zasažení chovů kachen Pereny v Novém Bydžově - Zábědově a v chovu v Dobřenicích na Královéhradecku. Na likvidaci všech pěti chovů kachen s ptačí chřipkou se budou podílet hasiči, veterináři a policie. Zásah by měl začít v pondělí, potrvá asi tři dny. Veterináři stanoví tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. "Začneme v Královéhradeckém kraji návozem techniky, utracení se bude provádět za pomocí kysličníku uhličitého," řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down