30.04.2018 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řada jihočeských chovatelů dobytka má kvůli suchu prázdné studny

Jihočeské zemědělce trápí při jarních pracích sucho. Řada chovatelů dobytka má prázdné studny a vodu zvířatům vozí v cisternách. Řepka místy zasychá v květu. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Loňská sklizeň většiny plodin v kraji byla meziročně nižší.

Někde, jako na východ od Dačic, za posledních 14 dní vůbec nepršelo. "Přitom nadprůměrné teploty nutí přírodu ke zrychlení vegetačního cyklu a obilí se dere nahoru bez odnoží. Sucho už viditelně škodí v lokalitách s lehčí půdou. Řepka místně zasychá v květu, mák při vzcházení, za secími stroji zakládajícími úrodu kukuřice se práší," řekla Šťastná.

Podle ní nejde jen o dočasně chybějící srážky. Několik zim po sobě pořádně nenasněžilo a tím ubývá podzemní voda. Řada chovatelů dobytka má prázdné studny a zvířata napájí vodou z cisteren. "Také lesní porosty, louky i pastviny ztrácejí kvůli suchu zřetelně na kondici. Zatím nejde o definitivní tragédii, stačil by tři dny trvající drobný déšť a vegetace by se vzpamatovala," řekla ředitelka.

"Nyní nás opět začíná trápit sucho. V průběhu zimy se hladina spodní vody nedokázala dorovnat na hodnoty dřívějších období a nyní se nám déšť vyhýbá. Nicméně věříme, že naprší, že snad nezažijeme tak kalamitně suchý rok jako loni," řekl Josef Kolář, ředitel a majitel Rhea holdingu, který obhospodařuje pozemky v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku, s tím, že holding zasel jařiny oproti předchozím letům o 14 dní později.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down