22.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Radegast v Nošovicích poprvé uvařil pivo z vody získané ze vzdušné vlhkosti

Pivovar Radegast v Nošovicích na Frýdecko-Místecku poprvé uvařil pivo z vody získané ze vzdušné vlhkosti. Využil k tomu přístroj EWA vyvinutý pražským Českým vysokým učením technickým (ČVUT). Limitovanou várkou piva Radegast Futur chce pivovar upozornit na nedostatek vody v české krajině. Řekl to Ivan Tučník, manažer udržitelnosti skupiny Plzeňský Prazdroj, do které Radegast patří.

Zařízení na získávání vody ze vzduchu vyvinulo ČVUT ve spolupráci se společností Karbox. Člen výzkumného týmu Nicola Pokorný, který pracoval na jeho vývoji, řekl, že zařízení EWA využívá stejné technologie jako systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) vyvinutý ČVUT, který byl jádrem národní expozice na výstavě Expo ve Spojených arabských emirátech v roce 2021.

Zařízení pro nejsušší oblasti

"Právě v Dubaji byla poptávka po tom, abychom vytvořili zařízení, které bude obdobné, ale vejde se na korbu auta. Takže jsme začali pracovat na zmenšování toho zařízení," řekl Pokorný. Zařízení se podle něj už připravuje pro vstup na trh.

"Zařízení EWA je určené do těch nejteplejších a nejsušších oblastí na světě, kde by mělo být schopno vyrobit přibližně 30 litrů pitné vody za den. Je to určené jako nouzový zdroj pitné vody během přírodních katastrof či ozbrojených konfliktů, kdy je voda k nezaplacení," řekl Pokorný.

Uvedl, že většina zařízení pro výrobu vody ze vzduchu na trhu jednoduše ochlazuje vzduch a na povrchu chladiče kondenzuje voda. To by však například uprostřed Sahary nefungovalo. "Proto my v našem zařízení využíváme speciální sorpční materiál. Je schopen do sebe naakumulovat vzdušnou vlhkost, kterou my pak ohřátím vypudíme a vlastně si vytvoříme velmi vlhký vzduch, z kterého už je jednoduché vykondenzovat vodu," popsal Pokorný.

Nejnižší spotřeba vody

Radegast uvádí, že patří k pivovarům s nejnižší spotřebou vody na vyrobený hektolitr piva na světě. "Světový průměr je někde kolem 4,5 litru vody potřebné na výrobu jednoho litru piva. V Česku jsme někde na 3,5 litru u většiny pivovarů. V Radegastu jsme se dostali na 2,29 litru vody potřebné na výrobu jednoho litru piva," řekl Tučník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down