Razantní propad cen aktuálně nehrozí

Razantní propad cen mléka v České republice v souvislosti se zrušením mléčných kvót aktuálně nehrozí. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Marian Jurečka a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Z dlouhodobého hlediska zde však podle nich riziko propadu cen je.

Vzhledem k tomu, že mléko je pro zemědělce druhou nejvýznamnější komoditou, shodly se podle Zemědělského svazu ČR obě strany již při minulém setkání na tom, že je nutné vývoj této komodity velmi pečlivě sledovat. Zemědělci se obávají toho, že tlak vývozců z Německa či Polska může po uvolnění trhu vést k likvidaci menších chovů. Výrobci by se měli proto podle Pýchy snažit více sdružovat do odbytových organizací a více také vyvážet.

Mléčné kvóty i sankce, které dosud hrozily výrobcům za překročení stanovené míry produkce, skončily v Evropské unii po 31 letech trvání 31. března.  „Od tohoto data je trh s mlékem naprosto otevřený v celé Evropské unii, ale i globálně,“ řekl Jurečka. Upozornil na to, že vzhledem k růstu světové populace poroste také globální poptávka po mléku. Pro evropské producenty je to podle ministra příležitost uplatnit produkci na světovém trhu. „Nevidíme důvod pro to, aby cena mléka v České republice nějakým způsobem klesala, naopak očekáváme stagnaci, možná mírný růst,“ uvedl Pýcha. Tuzemská cena by podle něj měla kopírovat vývoj cen komodity v Evropě. Mezi lednem a únorem se průměrná cena mléka v EU zvýšila o 0,7 procenta. Zemědělci očekávají, že podobné to bude v České republice, kde cena mezi lednem a únorem mírně klesla. „Středně a dlouhodobý vývoj vnímáme jako rizikový pro celý sektor výroby a zpracování mléka, ne jenom v České republice, ale v celé Evropě,“ dodal. Podle odhadů EU se mají dodávky mléka v unii letos meziročně zvýšit o dvě procenta a v následujícím roce o procento. Očekává se, že především významní producenti mléka jako Nizozemsko, Dánsko, Německo, Irsko či Polsko po skončení limitů zvýší výrobu. Čeští zemědělci mají proto obavy z poklesu produkce, u středních a malých výrobců prý hrozí až likvidace. Producentům mléka by podle Pýchy pomohlo především větší sdružování o odbytových organizací, které posilují jejich pozici v jednání s odběrateli. Nyní je prodej zhruba dvou třetin mléka zajištěn přes více než 30 odbytových družstev. „Pokud se nebudou naši producenti více integrovat, těžko dosáhnou srovnatelných cen s ostatními zeměmi,“ uvedl Pýcha. Čeští zemědělci si uvědomují, že důležité jsou silné konkurenceschopné mlékárny. Ministerstvo chce podle Jurečky více podpořit chovatele i zpracovatele mléka.

Celá článek naleznete v týdeníku Zemědělec č. 15

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down