Regulovat slevové akce by bylo v rozporu s legislativou hospodářské soutěže

Regulovat slevové akce u potravinářského zboží, jak navrhují někteří politici, nelze kvůli pravidlům hospodářské soutěže. Uvedl to nový prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Čekat, že se dobrovolně všichni vzdají slev, by bylo v rozporu s legislativou hospodářské soutěže, a ta novela by podle něj velmi rychle narazila.

Podle nedávného vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana by resort chtěl uzákonit, aby se potraviny v ČR nedaly prodávat za podnákladové ceny. Slevové akce úplně rušit nechce, podle něj bude ale ještě záležet na diskusi s obchodními řetězci. Ministerstva financí a zemědělství také zjišťují, zda řetězce více nepodporují dovozové potraviny na úkor tuzemských a zda nemůže jít o dumping nebo nepovolenou exportní podporu.
Na slevách funguje podle Prouzy celá česká ekonomika. "Tato oblast vyžaduje citlivý přístup tak, aby se zabránilo nespravedlnostem, ale neomezilo se svobodné podnikání. Jsme připraveni hledat kompromis s ohledem na existenci jednotného evropského trhu a pravidel hospodářské soutěže," uvedl Prouza.
Zákon o významné tržní síle čeká novelizace v souvislosti s chystanou úpravou evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách v rámci potravinového řetězce.
Pokud jde o problém dvojí kvality potravin, obchodní řetězce ho podle Prouzy vymýtily z výrobků vyráběných pod jejich vlastní značkou. "Problém dvojí kvality nadále zůstává u řady velkých nadnárodních výrobců," upozornil.
Nešťastná je také podle něj samotná definice české potraviny. Jako příklad uvádí českou čokoládovnu Carla ve Dvoře Králové nad Labem s dlouhou tradicí, která vyrábí a vyvíjí produkty v ČR. Kakao však na jižní Moravě nevypěstuje, proto čokoládové výrobky nejsou od ní podle současného zákona českou potravinou, upozornil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down