Rekordní výnosy na Olomoucku

Zemědělci v Olomouckém kraji měli loni díky příznivému počasí rekordní úrodu většiny obilovin, cukrové řepy i řepky olejné. Všechny hlavní plodiny pěstované v Olomouckém kraji zaznamenaly v roce 2014 nejvyšší výnosy v novodobé historii kraje, oznámil Český statistický úřad.

U obilnin, jejichž osevní plocha v Olomouckém kraji loni klesla pod 100 tisíc hektarů, byl průměrný výnos 6,6 tuny a zvýšil celkovou sklizeň na 653 tisíc tun. "Meziroční nárůst produkce obilovin činil 16,5 procenta. Od roku 2002 se jednalo o druhou nejvyšší sklizeň," stojí ve zprávě ČSÚ.  Například průměrný hektarový výnos pšenice loni v Olomouckém kraji obnášel téměř sedm tun a u ječmene jarního překonal hranici šesti tun. "Sklizeň technické cukrovky, která přesáhla 857 tisíc tun, byla nejvyšší za posledních sledovaných 13 let, stejně jako průměrný výnos 71 tun na hektar," uvedl ČSÚ. Rekordní byla v Olomouckém kraji i sklizeň řepky, jejíž loňský průměrný hektarový výnos čtyři tuny nebyl v regionu dosud dosažen. Řepka byla loni v Olomouckém kraji pěstována na 26 100 hektarech a zemědělci jí sklidili 105 300 tun.  Žně v Olomouckém kraji vloni skončily až v polovině září. Hektarové výnosy obilí byly zhruba o tunu vyšší než předloni. Radost z dobré úrody ale farmářům zkazilo deštivé počasí v srpnu a září, kvůli kterému sklizeň nabrala značné zpoždění a kvalita potravinářského obilí se zhoršila, takže část zrna skončila jako krmivo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down