Rozpočet Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu by měl příští rok klesnout o polovinu

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) by měl příští rok hospodařit s jednou miliardou korun. Oproti letošnímu roku by tak měl mít poloviční rozpočet. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu a úsporných opatření, které zveřejnilo Ministerstvo financí.

Některé podpory z PGRLF jsou určené pro malé a střední podniky, jako například podpora pojištění. Loni kvůli rostoucí inflaci a složité ekonomické situaci podniků vláda schválila dvě kola podpory na snížení jistiny úvěru pro malé a střední podniky. Podpory směřují také například na nákup půdy nebo do lesnictví.

Bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který byl v minulosti předsedou představenstva fondu, zdůrazňoval, že podpory, které fond poskytuje, mají v české ekonomice výrazný multiplikační efekt, v průměru je to 6,5násobek poskytnutých financí. U programu Zemědělec zaměřeného na investiční podporu realizace zejména dlouhodobých záměrů je to až třicetinásobek, uvedl dříve.

Méně uspokojených žadatelů

Agrární analytik Petr Havel řekl, že snížení rozpočtu fondu bude nepochybně znamenat, že na snížené úroky dosáhne méně zemědělců, včetně těch malých. Doplnil, že právě podpora úroků z úvěrů generuje možnost vyšších investic do oboru.

O podpory z fondu je často velký zájem. Například v dubnu třetí kolo příjmů žádostí o dotace na snížení jistiny úvěru pro potravinářské firmy naplnilo kapacitu ve stejném dni, kdy příjem žádostí začal.

PGRLF je akciovou společností, ve které 100 procent akcií vlastní stát. Práva jediného akcionáře zajišťuje Ministerstvo zemědělství. Fond je jediným akcionářem společnosti Výstaviště České Budějovice. Má také podstatný podíl ve společnosti Českomoravská společnost chovatelů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down