Výdaje na společnou zemědělskou politiku mají příští rok klesnout o šest miliard korun

Výdaje ze státního rozpočtu na společnou zemědělskou politiku EU mají příští rok klesnout o šest miliard korun. Vyplývá to z úsporných opatření v rozpočtu na příští rok, které zveřejnilo Ministerstvo financí k návrhu rozpočtu. V resortu zemědělství se má ušetřit 10,4 miliardy korun. Národní zemědělské dotace mají klesnout oproti letošnímu rozpočtu o 200 milionů korun na 2,5 miliardy korun.

Na společnou zemědělskou politiku je v letošním rozpočtu určeno 34,4 miliardy korun. V tom jsou peníze na platby, které získávají zemědělci na hektar půdy, nebo podpory vázané na produkci různých plodin. V Programu rozvoje venkova se rozdělují dotace převážně na investice. ČR se na jeho spolufinancování ze státního rozpočtu od letošního roku podílí ze 65 procent, dříve to bylo 35 procent. V loňském roce Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil 14 miliard korun.

Rozpočet počítá s poklesem dotací na lesní i vodní hospodářství

Rozpočet počítá s poklesem dotací na lesní hospodářství o 1,1 miliardy na 2,139 miliardy korun. Podpora vodního hospodářství má klesnout ze tří miliard na jednu miliardu korun. Podle Ministerstva financí se má snížit o miliardu dotace pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF), letos měl podle dřívějších vyjádření Ministerstva zemědělství hospodařit se dvěma miliardami. Příští rok by také měly klesnou o 100 000 korun výdaje Státního zemědělského a intervenčního fondu na marketing. 

Návrh rozpočtu se schodkem 252 miliard korun

Vláda minulý týden poslala návrh rozpočtu do sněmovny se schodkem 252 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura  minulý týden řekl, že vláda škrtne běžné dotace za 46,1 miliardy korun. Dalších 38 miliard korun úspor by mělo přinést zrušení letošní jednorázové dotace na podporu přenosové a distribuční soustavy.*

české koruny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down