Rusko, Bělorusko a Kazachstán prý chtějí omezit dovoz jablek z Polska

Rusko, Bělorusko a Kazachstán by mohly omezit dovoz jablek z Polska. Oznámila to dnes ruská veterinární a hygienická služba, která cituje obavy o kvalitu kontroly bezpečnosti potravin. Polsko je největším světovým vývozcem jablek a Rusko a Bělorusko jsou jeho dva přední zákazníci. Varšava v posledních měsících ostře kritizuje ruský postoj vůči sousední Ukrajině. Veterinární služba popírá, že by rozhodování o omezení dovozu mělo politický podtext. O věci se prý diskutuje od listopadu.

Zavedou se omezení, pokud nebudou přijata opatření ke zlepšení kontroly dodržování fytosanitárních norem, sdělil mluvčí ruské veterinární a hygienické služby Alexej Alexejenko. Rozhodnutí by prý mohlo padnout za dva až tři týdny. Platit bude pro tři zmíněné země, které spojily své obchodní politiky a vytvořily jednotnou celní unii.
Podle polského ministerstva zemědělství Moskva nedodala podrobnosti k tomu, kde polský vývoz potravin nemusí splňovat odpovídající normy. Není tak prý možné rychle reagovat na jakékoli zjištěné nesrovnalosti a znemožňuje to kontrolu vývozců porušujících ruské normy.
Zdroje z byznysu tvrdí, že na rozhodnutí veterinární služby se často pohlíží jako na politický nástroj ruské vlády. Rusko v roce 2005 s odvoláním na zdravotní rizika na dva roky zakázalo dovoz masa z Polska. Varšava ale tvrdila, že zákaz má politické pozadí.
Letos v březnu Rusko zabralo ukrajinský Krym s poukazem na nutnost chránit tamní většinové ruskojazyčné obyvatelstvo. Stalo se tak poté, co v únoru ze země utekl prorusky orientovaný prezident Viktor Janukovyč, proti kterému od listopadu demonstrovaly tisíce proevropsky naladěných Ukrajinců. Ke kritikům ruského postupu patří Varšava.
Polsko podle agenturních zpráv v hospodářském roce 2012/2013 vyvezlo celkem 1,2 milionu tuny jablek o hodnotě 438 milionů eur (12 miliard korun).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down