Rusko obnovilo dovoz vajec z České republiky

Čeští producenti drůbeže a násadových vajec mohou obnovit vývoz do Ruska. Tato země zrušila zákaz dovozu, který od února zavedla kvůli výskytu ptačí chřipky v České republice. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Rusko již embargo částečně omezilo na konci dubna. Z devíti států, které omezily dovoz českých drůbežích výrobků, omezení zrušily ještě Hongkong a Izrael. Nadále platí například v Bělorusku, na Ukrajině či v Mexiku. Drůbežáři zrušení omezení vítají.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech byl kvůli nemoci letos na jaře vybito 98 000 ptáků. Veterináři však později upozornili, že s příchodem zimního období se může v ČR ptačí chřipka znovu vyskytnout, ohniska v Evropě stále jsou.

Z drůbežích produktů se z České republiky do zemí mimo EU podle veterinářů nejvíce vyváží násadová vejce. Letos v pololetí jejich vývoz mírně klesl z loňských 51,7 milionu na 46 milionů.

Povolení dovozu vajec do Ruska nebude mít podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé vliv na růst ceny konzumních vajec v ČR. Násadová vejce jsou určena k líhnutí kuřat.

Konzumní vejce na českých pultech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle Dlouhé může cena vzrůst i na více než pět korun, zvlášť před Vánocemi. Na vině je podle ní nedostatek nosnic v Evropské unii, které byly kvůli aféře s insekticidem fipronilem odstavené nebo vybité.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down