03.10.2014 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rusko řeší dovozy z Běloruska

Rusko se usilovně snaží zabránit dovozu evropských potravin z Běloruska, které se na vnitřní ruský trh dostávají navzdory vyhlášeným sankcím. Podle ruské agentury RIA Novosti Moskva vytvořila speciální komisi, která má "ilegální reexport" řešit na bázi celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Cílem je zřídit na běloruských hranicích s Evropskou unií speciální kontroly.

Rusko vyhlásilo počátkem září embargo na dovoz potravin z členských zemí Evropské unie, Kanady, Austrálie a Norska. Krok byl reakcí na sankce, které Brusel zavedl proti Moskvě za podporu, kterou poskytuje východoukrajinským separatistům. Sankce proti západním výrobcům zablokovaly dovoz masných a mléčných výrobků, ovoce, zeleniny, ryb a dlouhé řady další potravinářské produkce do Ruska.
Bělorusko se ale postupně stalo přepravní stanicí, přes kterou se západní zboží na ruský vnitřní trh stejně dostává, píše RIA Novosti. Ruští celníci zaznamenali na hranicích s Běloruskem už téměř stovku takových případů. V převážné většině jde o mléčné výrobky a ovoce, dovážené prý zejména z Polska a pobaltských států, ale například i o americké maso.
Bělorusko podle ukrajinského tisku na ruských sankcích výrazně vydělává. Mléko a maso dovážené ze zemí EU a ze zámoří ve svých potravinářských provozech zpracovává na mléčné a masné výrobky, které pak jako běloruské zboží vyváží do Ruska. "Minsk s evropskými dodavateli dokonce zvažuje zakládání společných podniků, které budou krmit Rusko," uvedla RIA Novosti.
Mléko z Evropy bylo podle běloruských médií do vyhlášení sankcí pro místní dovozce příliš drahé. "Po vyhlášení sankcí ale měli Evropané dvě možnosti: buď mléko vylít do kanálu, nebo zlevnit. Vybrali si druhou možnost. Pro Bělorusko je nyní výhodné dovážet evropské mléko k dalšímu zpracování a vývozu do Ruska," řekl běloruským novinářům zdroj z minského ministerstva zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down