Rusko zastaví dovoz ovoce a zeleniny z Albánie, tvrdí, že pochází z Evropské unie

Rusko od pondělí zastaví dovoz ovoce a zeleniny z Albánie. Podle agenturních zpráv to oznámila veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor. Krok zdůvodnila podezřením, že přes Albánii putují do Ruska potraviny z Evropské unie, které Moskva zakázala v rámci odvety za unijní sankce přijaté proti Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Mluvčí ruské veterinární a fytosanitární služby Julija Trofimovová potrvdila, že Rosselchoznadzor zavádí od 8. prosince omezení na dovoz rostlinných produktů z Albánie do Ruska. Podle ní albánská strana předložila Rosselchoznadzoru 21 fytosanitárních certifikátů, z nichž 20 bylo, jak se ukázalo, falešných. S ohledem na to dospěli k názoru, že Albánie slouží jako zástěrka pro dodávky produktů z Evropské unie, které v Rusku podléhají sankcím, sdělila.

Podobným opatřením ze stejných důvodů Moskva dříve pohrozila Makedonii a Bosně a Hercegovině. Kvůli témuž podezření Rosselchoznadzor už zakázal dovoz masa z Černé Hory a ovoce a zeleniny z Ukrajiny a Moldavska.

Rusko zavedlo 7. srpna omezení importu řady potravin ze zemí, které proti němu předtím zavedly sankce. Jde o USA, o členské státy Evropské unie, o Kanadu, Austrálii a Norsko. Zákaz se týká hovězího, vepřového a drůbežího masa, masných výrobků, mořských produktů, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *