Rybníky na Vysočině trápí nedostatek vody

Rybáři na Vysočině denně kontrolují množství kyslíku v rybnících. Život ryb někde ohrožuje nízký stav vody, takřka žádný přítok ze skoro vyschlých potoků a vysoké teploty. V okolí Žirovnice na Pelhřimovsku už museli jeden z rybníků vylovit a další provzdušnit pomocí hasičské techniky. Hasiči pomáhali i na rybnících v obci Strachoňovice na Jihlavsku. Třetina rybníků spravovaných Moravským rybářským svazem v Třebíči zůstala po loňském suchu bez obsádky, ztráty z prodeje ryb budou ve statisících, řekl jednatel rybářů Lubomír Máca.

"Na kaskádě pěti rybníků Jidáše byl jeden z nich už v kritickém stavu, měli jsme tam nějaké úhyny, takže jsme ho museli minulý týden přelovit. Už jsme taky provzdušňovali asi dvouhektarový rybník Vitikrom," řekl jednatel rybářů z Žirovnice Zdeněk Ježek. Ve vedení místní organizace Českého rybářského svazu je 14 let, podobně špatný rok nepamatuje. "Kdekoli jinde pršelo, tak Žirovnici se to vyhnulo. Třetinu z 20 hektarů rybníků, které obhospodařujeme, jsme letos ještě na plný stav vody nenapustili, někde chybí i třetina vodního sloupce," řekl Ježek.
V Třebíči se Moravský rybářský svaz stará o asi 45 hektarů rybníků, třetina je bez ryb. Při prodeji tak rybáři přijdou asi o deset tun kaprů. Máca ztrátu odhaduje na více než 600 000 korun. "Některé rybníky máme dokonce úplně bez vody. Ale kde voda je, zůstávají kyslíkové hodnoty na únosné míře," řekl Máca. Kritické podle něho bude období v polovině srpna, kdy se rychle zkracuje den a s úbytkem světla klesá i kyslík vznikající díky fotosyntéze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down