Sadaři na Zlínsku věří, že ranní mráz kvetoucí meruňky příliš nepoškodil

Sadaři ve Zlínském kraji věří, že dnešní noční a ranní mráz kvetoucí meruňky příliš nepoškodil. Podle pěstitelů klesly brzy ráno teploty k minus dvěma až 2,5 stupně Celsia, avšak ne na dlouho. Kromě meruněk další ovocné stromy v regionu většinou ještě nerozkvetly.

V sadech společnosti Lukrom plus v Buchlovicích na Uherskohradišťsku kvetou nyní meruňky na ploše jednoho hektaru. Aby pokud možno nezmrzly, snažili se pracovníci v noci a ráno ohřívat vzduch prostřednictvím beček naplněných žhavými uhlíky, které mezi ovocnými stromy rozmístili. "Při svítání tu bylo něco přes hodinu minus 2,5 stupně. Je to na hraně. Jak to dopadlo, budeme vědět tak za dva nebo tři dny. Myslím ale, že to bude dobré," uvedl vedoucí sadů Jaromír Tabarka.

Topení u rozkvetlých meruněk zkoušeli v Buchlovicích při ranním mrazu také loni. Opatření se tehdy podle Tabarky osvědčilo. "Dopadlo to dobře, zhruba 50 procent násady jsme tehdy uchránili. Samozřejmě něco zmrzlo," řekl vedoucí sadů. Višně, jabloně a hrušně, které v sadech také rostou, ještě letos kvést nezačaly.

Zhruba tři hektary ranějších odrůd meruněk nyní kvetou také v ovocných sadech ve Žlutavě na Zlínsku. "Mráz u nás byl, ale bylo nejvíc myslím minus 2,2 stupně. Takže uvidíme, jestli jsou květy poškozené. Odpoledne, jak se trošku oteplí, by se to mohlo projevit. Pokud je pestík hnědý nebo černý, tak je to spálené," řekl majitel sadů Aleš Marčík. Také on doufá, že alespoň část ovocných stromů působení mrazu odolala. "Některé květy jsou ještě zavřené. Květy jsou ve shlucích, snad se něco zachránilo."*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down