Sadům z Plzeňska zbývá hodně jablek, konkuruje jim Polsko a levné jižní ovoce

Sadařům v Plzeňském kraji i na dalších místech ČR zůstalo ve skladech hodně jablek z loňské sklizně. Prodej jim výrazně omezuje nadprodukce státem dotovaných jablek v Polsku a velká konkurence levného jižního ovoce. Čtyřicetihektarovým Sadům Schwarz z Vranova na Rokycansku zbyla polovina loňské produkce konzumních jablek, tedy zhruba 200 tun. Uvedl to spolumajitel Richard Schwarz. Podle něj i podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka bude ale vinou plošného zdražování vstupů mnohem složitější letošní rok.

V loňském roce byla jablka spolu s vepřovým masem jediným položkami, které zákazníkům meziročně zlevnily, uvedl Schwarz.

"Máme plné sklady a nevíme co s jablky. Zachraňuje nás pouze každodenní prodej ze dvora, ale velkoobchod je úplně nulový," řekl pěstitel. Z loňské sklizně sady neprodaly velkoskladům nic. Se středními a menšími pěstiteli se podle Schwarze nechtějí bavit, protože jim nedodají 30 kamionů jednoho druhu jablek a navíc nadnárodní obchodní řetězce mají kontrakty na jablka z Itálie, Francie a hlavně Polska. "V Polsku byla opět nadprodukce. A hlavně jejich výrazně vyšší národní dotace, úlevy a pobídky, tedy výhody polských ovocnářů, nás jasně diskriminují. My pak u stejného velkoobchodu nabízíme stejná jablka za úplně jiné peníze," uvedl.

Podle Ludvíka se vysoká polská nadprodukce prodává za ceny pod výrobními náklady. "V současné době nemá na světě odpovídající trh. Mnoho let je uzavřen ruský trh, nyní do toho vstupuje uzavření exportu do Běloruska a výrazné zdražení dopravy, které sníží cenovou konkurenceschopnost na trzích severní Afriky a Blízkého východu. Vyvstává tedy otázka: kam s polským jablkem?" uvedl. Ve Francii, Itálii a zemích Beneluxu se neprodávají. Podle Ludvíka řada řetězců v ČR nabízela na podzim polská jablka za 9,90 Kč/kg.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down