Šampionem Galerie rulandských vín je Rulandské bílé z Bzence

Letošním absolutním šampionem Galerie rulandských vín se stalo Rulandské bílé, výběr z hroznů 2015 Zámeckého vinařství Bzenec. Soutěž již po jedenácté organizoval Cech kyjovských vinařů a 386 vzorků hodnotilo 40 odborníků v osmi komisích pod vedením hlavního sommeliera Národního vinařského centra Marka Babisze, uvedl za organizátory Pavel Navrátil.

Soutěž je otevřená pro odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré a od roku 2013 lze přihlašovat i příbuznou odrůdu Chardonnay. Cech kyjovských vinařů vznikl v roce 2005, dnes má sedm členů. Pět z nich jsou profesionální vinaři a další dva malovinaři. "Cílem Galerie rulandských vín je porovnat vína stejné odrůdy mezi vinařskými oblastmi v ČR se stejnými odrůdami v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku a Německu," uvedl Navrátil. Mezi dalšími úspěšnými vinaři byli Stanislav Martínek s Rulandským bílým z roku 2015, Otto Ilčík z Čejkovic s Rulandským modrým stejného ročníku, Vinařství Lahofer s Rulandským šedým taktéž z roku 2015. Nejlepší Chardonnay měly Vinné sklepy Lechovice z loňské sklizně.

Všechny tři odrůdy rulandského jsou starobylé a pocházejí z Francie, pravděpodobně z oblasti Burgundska.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down