Schodek agrárního zahraničního obchodu mírně stoupl

Obrat českého agrárního zahraničního obchodu v první polovině roku 2017 po předchozím růstu meziročně mírně poklesl o pouhých 0,2 procenta. Hodnota českého agrárního exportu se proti loňsku snížila o 334,6 milionu korun na 101,1 miliardy korun a hodnota českého agrárního importu poklesla o 104,2 milionu korun na 112,9 miliardy korun. Schodek bilance agrárního zahraničního obchodu ČR se tak mírně meziročně navýšil o 230,4 milionu korun na 11,8 miliardy. Stupeň krytí dovozu vývozem se téměř nezměnil, jeho hodnota poklesla o 0,2 procenta na 89,6 procenta. Uvedl to Český statistický úřad.

K meziročnímu zvýšení pasivní bilance došlo v první polovině roku 2017 jak v agrárním obchodě s EU-28, o 18,2 procenta na 3,8 miliardy korun, tak v menší míře s třetími zeměmi. Šlo o tři procenta na 7,7 miliardy korun. V celkovém zahraničním obchodu ČR tvořilo agrární zboží v prvním pololetí roku 2017 na straně vývozu 4,8 procenta a na straně dovozu šest procent, což představuje nejnižší hodnoty za posledních pět let. V meziročním porovnání se ve sledovaném pololetí o něco větší měrou snížil podíl agrárního zboží na dovozu nežli vývozu.
V komoditním pohledu ovlivnily v letošním prvním pololetí meziroční vývoj bilance českého agrárního zahraničního obchodu jednoznačně největší měrou cigarety, jejichž netto vývoz poklesl o 1,6 miliardy na 5,8 miliardy korun. Dále se zhoršila bilance obchodu s vepřovým masem, a to o 1,1 miliardy korun na 6,6 miliardy korun a, v řádově menších hodnotách, se sýry a tvarohem a hovězím masem. Ve všech třech případech došlo k nárůstu hodnoty netto dovozu. V množstevním vyjádření schodek bilance u vepřového masa však vzrostl jen o dvě procenta, zatímco hodnota se zvýšila o 21 procent. U sýrů a tvarohu dokonce poklesl o čtyři procenta, zatímco hodnota vzrostla o 26 procent, což souvisí mimo jiné s opětovným oživením cen těchto komodit. Nejvýraznější meziroční nárůst aktiva bilance vykázal ve sledovaném pololetí obchod s pšenicí, cukrem, nezahuštěným mlékem a smetanou, přípravky používanými k výživě zvířat a řepkovými semeny. Vedle toho se změnila pasivní bilance na aktivní u kukuřice, sdělil ČSÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down