Sdružení požaduje na příští rok pět miliard korun na obnovu lesa

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa po kůrovcové kalamitě. Uvedl to na tiskové konferenci řekl předseda sdružení František Kučera. Letos mají 1,15 miliardy korun. Podle Kučery nebude jinak možné lesy obnovovat, drobní vlastníci i kvůli nízké ceně dřeva a přesycenému trhu dřevem již začali lesy prodávat.

Před více než rokem se metr krychlový smrkové kulatiny prodával za 2200 korun, v současnosti za méně než 900 korun, řekl Kučera. Lesníci podle něj nemají peníze na koupi nových sazenic.
Letos mají na dotacích lesníci získat 1,15 miliardy korun, což je proti loňsku dvojnásobek. "Ta částka je absolutně nedostatečná," uvedl. Sdružení proto jedná s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministryní financí Alenou Schillerovou o novém dotačním titulu. Celkem by tak lesníci letos mohli získat tři miliardy korun. "Máme příslib ministra, že by mohla být ze státních rezerv rozpočtu - údajně ministerstvo zemědělství již připravuje nějaké dotační tituly, jak tyto prostředky vlastníkům poskytnout," řekl Kučera.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je v současnosti označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu lesů v ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down