Semenářský závod Lesů ČR v Týništi mění orientaci na produkci listnáčů

Semenářský závod státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku mění svou orientaci na produkci semen listnatých stromů z dříve převažujících jehličnanů. Právě po sazenicích listnáčů je při nynější obnově lesů po kůrovcové kalamitě vysoká poptávka.

Závod zatím do vyšší produkce semen listnáčů investoval asi 40 milionů korun a další investice chystá. Novinářům to  řekl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Týnišťský závod, který byl založen před 50 lety, saturuje potřebu semenného materiálu pro české lesnictví z asi 75 procent.
Poptávka po semenech listnáčů oproti době před kůrovcovou kalamitou vzrostla více než dvojnásobně a semenářský závod tomu uzpůsobuje své technologie. Produkce závodu se za poslední dva až tři roky podle Vojáčka zdvojnásobila při obrácení skladby dřevin. "Aktuálně je stav 67 procent listnáčů a 33 procent jehličnanů. Historický stav byl zhruba obrácený," řekl Vojáček.
Semenářskému podniku se podle něj podařilo pro uspokojení poptávky zajistit dostatek semenného materiálu. "Máme dostatek osiva pro všechny a dokážeme zalesňování podstatně urychlit," řekl Vojáček. Osivo týnišťský závod připravuje pro školkařské firmy, které z něj vypěstují sazenice. Velkou poptávku semenářský závod registruje po semenech buku a dubu. Zájem je i o další listnaté dřeviny, stoupá například zájem o břízu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down