Senát chce po státu sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

Ministerstva financí a zemědělství by podle Senátu letos měla zajistit výplatu sedmi miliard korun vlastníkům lesů jako náhradu škod způsobených kůrovcovou kalamitou v loňské roce. Horní komora k tomu vyzvala ministerstva na základě podnětu svého podvýboru pro zemědělství a na základě takzvané Lesnické výzvy.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) podporu Senátu uvítal. Uvedl, že s ministerstvem financí vyjednává a že výplatou by mohlo být počítáno v letošním třetím čtvrtletí. "Máme zahrnutou obnovu lesů i do Národního plánu obnovy, kde počítáme bohužel jen s 8,5 miliardy korun. Původně jsme chtěli daleko více," dodal.
Ministr připomenul, že v předchozích dvou letech bylo na obnovu lesů vyčleněno 9,1 miliard korun a že se daří obnovovat lesy o rozloze Krkonošského národního parku.
Předseda podvýboru Petr Šilar (KDU-ČSL) označil požadovanou sumu pro letošní rok za minimální a dodal, že ministerstvo financí ji v letošním roce do rozpočtu navzdory požadavkům neuvolnilo. "Podle kvalifikovaného odhadu je dopad kůrovcové kalamity na lesní hospodářství v ČR, tedy za rok 2018 až 2020, 98 miliard Kč," uvedl Šilar.
Kůrovcem bylo podle senátora napadeno zhruba 81 milionů krychlových metrů dřeva, což je téměř dvojnásobek průměrné těžby, která je v každém roce. Znovu zalesnit je třeba 110 tisíc hektarů. A na tuto plochu je zapotřebí zhruba 700 milionů kusů sazenic, což přesahuje trojnásobek dosavadní roční produkce sazebního materiálu, dodal Šilar.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down