Senát je pro současný způsob zdanění ploch pod rybníky

Senát vrátil sněmovně novelu zákona o dani z nemovitých věcí, která zpřesňuje znění zákona v reakci na zkušenosti s jeho uplatňováním a v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Senátoři chtějí v novele zachovat současnou právní úpravu zdanění pozemků pod rybníky. Obávají se, že nová formulace v zákoně by přinesla zdanění více rybníků a rybníkáři by museli na dani zaplatit celkem asi o deset milionů korun navíc.

Ministr financí Andrej Babiš s tímto pozměňovacím návrhem nesouhlasil. Zákon dosud stanoví, že předmětem daně nejsou rybníky s výjimkou rybníků určených k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb. Nová formulace v projednávané novele uvádí, že výjimka se nevztahuje na rybníky užívané pro chov ryb za účelem podnikání na základě povolení k nakládání s povrchovými vodami. A právě tato nová formulace by podle některých senátorů mohla znamenat zdanění rybníků s chovem ryb u všech rybářů, kteří na to mají povolení.  Senátní hospodářský výbor proto doporučil vložit do novely uvedený pozměňovací návrh. Zatím není jasné, kdy se sněmovna bude novelou a senátním pozměňovacím návrhem zabývat.
Novela také obsahuje ustanovení, podle něhož poplatník nemusí platit pokutu, pokud má podat řádné nebo dodatečné daňové přiznání k nižší dani, než je jeho poslední daň, a podá ho po lhůtě, aniž ho k tomu úřad vyzval. Senátoři navrhují, aby toto ustanovení platilo již ode dne vyhlášení zákona a nikoli jako celý zákon až od roku 2016. S tímto návrhem Babiš souhlasil.
Novela především zpřesňuje znění zákona v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Upřesňuje například vymezení předmětu daně z pozemků a předmětu daně ze staveb a jednotek. V souvislosti s tím zavádí nový pojem zdanitelná jednotka. Tou se bude pro účely zákona rozumět dokončená nebo užívaná bytová jednotka.
Novela zákona omezuje osvobození od daně u pozemků ve vlastnictví státu, krajů nebo obcí. Dani nebudou podléhat pouze ty pozemky, u nichž nebylo zřízeno právo stavby. Nově se vymezuje, co je to stavební pozemek. Stavebním pozemkem bude pozemek, na němž není zdanitelná stavba, ale který je určen k zastavění.  Nová úprava měla původně platit od příštího roku. Poslanci ale při závěrečném schvalování odsunuli její účinnost o rok na 1. leden 2016.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down