Senát vyzval vládu k vymáhání dotací po holdingu Agrofertu

Senát vyzval vládu, aby s ohledem na audit Evropské komise začala neprodleně vymáhat dotace po holdingu Agrofert. Horní komora o tom rozhodla na návrh své komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků. Horní komora současně konstatovala, že závěry auditu potvrdily podezření na střet zájmů předsedy vlády Andreje Babiše ve vztahu k Agrofertu a pochybení při hodnocení jednotlivých projektů.

Vláda by podle Senátu měla také do budoucna upustit od pokusů o proplacení dotací z evropského souhrnného rozpočtu "u projektů, u kterých je důvodné se domnívat, že jsou střetem zájmů postiženy".
Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra připomenul rozhodnutí Evropského parlamentu, který také vyzval české úřady, aby ochránily peníze českých daňových poplatníků a přiměly Agrofert vrátit neoprávněně vyplacené dotace. Právně nezávazná rezoluce podpořila audit Evropské komise, podle něhož je Babiš ve střetu zájmů, neboť Agrofert ovládá prostřednictvím svěřenských fondů, do nichž vložil svůj majetek, a zároveň se podílí na rozdělování dotací EU v ČR.
Premiér dlouhodobě popírá, že by ve střetu zájmů byl. Rezoluci označil za zasahování vnitřních záležitostí ČR. "Pokud mám informaci, tak tam jsou i lži a pomluvy ohledně České republiky a českého státu. Předpokládám, že to ministři nastudují a stejně jako minule budou reagovat," sdělil novinářům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down