Šíření kůrovce na Vysočině pomáhá mapovat internetová aplikace

Šíření kůrovce v lesích na Vysočině pomáhá mapovat internetová aplikace. Systém Evidence kůrovce je v ostrém provozu zhruba rok. Aktivně ho využívají desítky odborných lesních hospodářů, zadávaná data sdílejí on-line s městy a krajem. Sdělila to mluvčí kraje Jitka Svatošová. Aplikaci vyvinul krajský odbor informatiky. Přístup do ní mají vybraní uživatelé.

Vysočina patří podle lesníků mezi části v ČR, které jsou poslední dobou nejvíc postižené kůrovcem. Situaci v tomto kraji podle nich zhoršuje vyšší podíl smrků a mnoho drobných majitelů lesů. Státu patří 39 procent. Požadavky na podobu aplikace podle hejtmana Jiřího Běhounka vychází z konkrétních úkonů lidí v terénu. Kromě evidence kůrovcem napadených lesů a práce vykonávané v porostech systém umožňuje také generování analytických údajů a povinných hlášení. "Důležité na této aplikaci je on-line sdílení informací mezi lesními hospodáři a úřady, odstranění duplicit, úspora času a rychlý on-line přístup," uvedl. Služby pro lesní hospodářství se podle kraje rozvíjejí například i formou přípravy speciálních hospodářských map, do kterých mohou odborní lesní hospodáři v terénu zaznamenávat on-line přes uživatelské rozhraní tabletu aktuální stav území. Pro odborné lesní hospodáře podle mluvčí kraje nepředstavuje zadávání dat do systému povinnost, ale ulehčení práce, protože údaje nemusí ručně zapisovat. Dřív také musel lesní hospodář hledat, na jakém je pozemku, teď pozná parcelu i s daty o vlastníkovi na místě z tabletu, uvedla.
Hospodaření v lesích je majitel lesa povinen zajišťovat v součinnosti s odborným lesním hospodářem. Pokud vlastník lesa splňuje podmínku odborného vzdělání a praxe, může vykonávat činnost odborného lesního hospodáře sám.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down