Sklizeň cukrovky v Královéhradeckém kraji bude letos téměř o desetinu nižší

Sklizeň cukrové řepy v Královéhradeckém kraji letos zřejmě meziročně klesne téměř o deset procent na 700 000 tun z loňských 767 000 tun. Důvodem je nižší hektarový výnos a také zmenšení ploch polí s cukrovkou. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně podzimních plodin k polovině září, který provedl Český statistický úřad.

Zemědělci v Královéhradeckém kraji tradičně patří mezi největší pěstitele cukrovky v zemi. Z regionu pochází téměř pětina republikové produkce cukrové řepy. Větší plochy cukrovky budou letos sklízet jen farmáři ze Středočeského kraje.
Očekávaný pokles sklizně cukrovky v Královéhradeckém kraji je dán především snížením hektarového výnosu o osm procent na 64,2 tuny. Plochy oseté cukrovou řepou letos v kraji meziročně klesly o půl procenta na 10 907 hektarů.
Cukrovka z hradeckého regionu míří hlavně do cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který patří společnosti Tereos TTD z Dobrovice na Mladoboleslavsku. Meziříčský cukrovar je jediným na východě Čech. Po dobrovickém provozu s denní zpracovatelskou kapacitou 15 000 tun je s kapacitou 8000 tun řepy druhým největším v zemi. Ročně vyrobí asi 150 000 tun cukru, což je asi 40 procent roční spotřeby cukru v ČR.

Řepná kampaň

Řepnou kampaň skupina Tereos TTD zahájila ve třetím týdnu v září, potrvá zhruba do poloviny ledna. V předchozí kampani vyrobily oba cukrovary 346 000 tun cukru. Na podobné úrovni se pohybují i letošní odhady, uvedla společnost. Podle mluvčího společnosti Jakuba Hradiského by měla být letošní kampaň kratší než loni, kdy byla rekordně dlouhá. V cukrovaru Dobrovice trvala 138 dní, v cukrovaru České Meziříčí 149 dní.

Nižsší sklizeň

cukrová řepa - skládka


V celé ČR by měla sklizeň cukrovky letos meziročně klesnout o sedm procent na 3,76 milionu tun. Výnos by měl klesnout přibližně o osm procent na 64 tun na hektar. Osevní plocha 58 803 hektarů je proti loňsku o jedno procento vyšší.
V Česku, které je dnes pátým největším výrobcem cukru v Evropské unii, je sedm cukrovarů. V minulé kampani vyrobily přes 588 000 tun cukru. Podstatná část cukru jde na export, v ČR se spotřebuje asi 350 000 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down