Sklizeň ve středních Čechách postupuje proti předchozím rokům pomaleji

Sklizeň ve středních Čechách postupuje proti předchozím rokům pomaleji, důvodem jsou deště. Zpoždění je přibližně týden, v jednotlivých regionech se může lišit. Výnosy jsou celkem obstojné, řekl Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství, který hospodaří v Chodouni na Berounsku.

Podle Stehlíka jsou žňové práce stále v podstatě na začátku. Pokračuje sklízení pšenice a řepky. "Samozřejmě průběh počasí začátek žní zatím zásadně komplikuje," popsal zemědělec. Podle něj se to může projevit na kvalitě sklízené pšenice, záležet však bude i na vydatnosti dešťů. Škody v některých regionech napáchaly též kroupy.
Ve středních Čechách je sklizená více než polovina ploch osetých řepkou, pod střechou už je též téměř všechen ozimý ječmen, ale celkově jen zhruba pětina všech obilovin.
Většina zemědělců, kteří mají kombinovanou výrobu, se nyní podle Stehlíka věnuje žním a druhou senoseč zatím odkládají. Tráva je ale proti předešlým letům výrazně více narostlá. "Úroda pícnin je letos velmi slušná," dodal farmář.
Celkem je ve středočeském regionu oseto obilovinami přes 251 000 hektarů půdy, řepka roste téměř na 81 000 hektarech. V celé ČR je obilovinami oseto více než 1,2 milionu hektarů půdy a řepkou přes 342 000 hektarů půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down