Skončila závěrečná dezinfekce velkochovu v Libotenicích, kde byla ptačí chřipka

Ve velkochovu drůbeže v Libotenicích na Litoměřicku, kde se objevilo před koncem loňského roku největší ohnisko ptačí chřipky v České republice, dnes skončila závěrečná dezinfekce. Pokud stěry ukážou, že dezinfekce byla účinná, může se chov obnovit. Zlikvidováno bylo skoro 190 000 kusů drůbeže. Chov 50 000 kuřic vzdálený kilometr od ohniska se podařilo zachránit. Novinářům to řekla Lenka Hanušová z ústecké krajské veterinární správy.

"Do konce týdne čekáme výsledky stěrů, pokud budou negativní, můžeme ohnisko prohlásit za uzavřené," uvedla Hanušová. Poté může být chov obnoven. Podle Hanušové však chovatel počítá s naskladněním nosnic až v září.
Nákaza subtypem H5N1, který je potenciálně nebezpečný pro člověka, se objevila v Libotenicích 22. prosince, o den později byla potvrzena. Likvidace začala po Vánocích a trvala do 1. ledna. Zničeno bylo také skoro 1,7 milionu kusů vajec. Následovala mechanická očista a závěrečná dezinfekce.
Kilometr vzdušnou čarou se chovají kuřice. "Chovatel byl vyděšen a dostatečně poučen, aby se ke druhému chovu nepřibližoval. Zařídil absolutně samostatnou obslužnost a s vedením podniku, kde se likvidovaly nosnice, komunikoval jen elektronicky. Pokud by se objevil jen náznak nákazy, muselo by se dalších 50 000 ptáků zlikvidovat, což se nestalo," uvedla Hanušová.
Nákaza subtypem H5N1 se objevila na přelomu loňského a letošního roku ještě v malém chovu v obci Blažim na Lounsku, kde uhynulo osm slepic a čtyři byly utraceny.
Dvě ohniska ptačí chřipky zaznamenali inspektoři v kraji na jaře, v obou případech to byla chřipka typu H5N8, nepřenosná na člověka. Jedno ohnisko bylo na Mostecku, kde uhynula jedna slepice a pět jich bylo utraceno. "Druhé ohnisko bylo na Teplicku, kde to byl chov zvířat v zajetí. Kolem rybníčků se pohybovali pštrosi, pávi, černé labutě, divoké kachny. Muselo být utraceno 55 kusů ptáků, přes 30 z nich bylo divokých," uvedla Hanušová.
Aktuálně v Ústeckém kraji neplatí žádná veterinární opatření v souvislosti s ptačí chřipkou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down