12.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Škrty v zemědělských dotacích zasáhnou hlavně velké podniky, řekl Nekula

Vládní konsolidační balíček počítá se škrty v zemědělských dotacích ve výši 10,2 miliardy korun. O tuto částku by se měly snížit už příští rok. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řekl, že škrty se budou týkat hlavně velkých firem a jen peněz ze státního rozpočtu. Více detailů škrtů vláda zatím nezveřejnila. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal označil úspory v zemědělských dotacích za nesystémový a populistický krok.

Nekula připomněl, že vláda už pro letošek snížila objem národních dotací z rozpočtu ministerstva zemědělství z loňských pěti miliard o 2,3 miliardy, tedy téměř na polovinu. Směřují mimo jiné na podporu živočišné výroby, například na programy proti šíření nákaz hospodářských zvířat.
Podle Nekuly bude proces ozdravování veřejných financí pokračovat, což zmínil i Stanjura. Upozornil na to, že se škrty týkají pouze peněz ze státního rozpočtu, ne evropských dotací. Řekl také, že příští rok bude úplně zrušen, takzvaně "vynulován", dotační titul číslo 13, který se týká velkých potravinářských podniků.
Doležal uvedl, že zemědělství za sebou má několik náročných let, kdy se firmy musely vypořádávat s následky pandemie koronaviru a poté ekonomickou situací vyvolanou válkou na Ukrajině. "Kritická je především situace v živočišné výrobě a pěstování náročnějších plodin, jako jsou ovoce, zelenina, brambory či chmel, kde hrozí razantní útlum produkce," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down