Slovensko dá zemědělcům na zelenou naftu 30 milionů eur

Slovensko v příštím roce obnoví poskytování podpory farmářům na pohonné hmoty, takzvanou zelenou naftu. Oznámilo to tamnní ministerstvo zemědělství, které projekt připravilo. Nárok na vrácení části zaplacené spotřební daně z pohonných hmot ale nebudou mít všichni farmáři. Podobnou podporu dostávají i zemědělci v České republice.

V návrhu státního rozpočtu na rok 2019 Slovensko vyčlenilo na zelenou naftu 30 milionů eur (780 milionů korun). O peníze budou moci požádat zemědělci s vyšší intenzitou produkce, tedy pěstitelé ovoce a zeleniny, jakož i chovatelé skotu a dalších hospodářských zvířat. Výši dotace stát stanovil v závislosti na náročnosti produkce jednotlivých plodin či chovu.
Od opatření si ministerstvo zemědělství slibuje zvýšení konkurenceschopnosti slovenských farmářů, zaměstnanosti v sektoru i podílu potravin domácí produkce na pultech obchodů na Slovensku. Kromě toho by program měl přispět ke snížení záporného salda zahraničního obchodu země s potravinami a zemědělskými produkty.
Projekt vrácení části spotřební daně z nafty uvítala Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK). Uvedla, že jde o spravedlivý způsob pomoci farmářům, kteří vytvářejí přidanou hodnotu.
Na Slovensku daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce platilo do konce roku 2010. Úleva byla zrušena v rámci opatření k ozdravení veřejných financí. Později stát v reakci na výpadek úrody kvůli dlouhotrvajícímu suchu vypsal na rok 2013 dotační program, v jehož rámci proplatil farmářům část zaplacené spotřební daně z nafty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down