Slovensko hlásí méně nových případů ptačí chřipky

Slovensko zaznamenalo v uplynulých dvou týdnech výrazný pokles počtu nových případů ptačí chřipky, která byla v zemi poprvé potvrzena na konci minulého roku. Vyplývá to z informací slovenské veterinární a potravinové správy. Od začátku března slovenští veterináři zjistili pouze dvě nová ohniska viru H5N8, a to v malochovu a u volně žijícího ptactva

Dohromady od konce minulého roku laboratorní vyšetření potvrdila na Slovensku 57 případů ptačí chřipky u volně žijícího ptactva zejména na jihu země, dalších osm v malochovech drůbeže, dále v jedné záchranné chovné stanici a u kachen v zoologické zahradě. Slovensko po vypuknutí ptačí chřipky nepřistoupilo k hromadnému vybití drůbeže, která byla utracena pouze v zasažených malochovech. V okolí ohnisek veterináři nařídili ochranná pásma a opatření s cílem zamezit zavlečení ptačí chřipky do chovů.

Výskyt ptačí chřipky zaznamenala v uplynulých měsících většina členských států EU, včetně České republiky. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. Kvůli nákaze bylo nutné zlikvidovat v Evropě miliony kusů drůbeže, a to i ve velkých komerčních chovech. V Česku bylo z preventivních důvodů utraceno 98 tisíc ptáků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down