Slovensko hlásí méně nových případů ptačí chřipky

Slovensko zaznamenalo v uplynulých dvou týdnech výrazný pokles počtu nových případů ptačí chřipky, která byla v zemi poprvé potvrzena na konci minulého roku. Vyplývá to z informací slovenské veterinární a potravinové správy. Od začátku března slovenští veterináři zjistili pouze dvě nová ohniska viru H5N8, a to v malochovu a u volně žijícího ptactva

Dohromady od konce minulého roku laboratorní vyšetření potvrdila na Slovensku 57 případů ptačí chřipky u volně žijícího ptactva zejména na jihu země, dalších osm v malochovech drůbeže, dále v jedné záchranné chovné stanici a u kachen v zoologické zahradě. Slovensko po vypuknutí ptačí chřipky nepřistoupilo k hromadnému vybití drůbeže, která byla utracena pouze v zasažených malochovech. V okolí ohnisek veterináři nařídili ochranná pásma a opatření s cílem zamezit zavlečení ptačí chřipky do chovů.

Výskyt ptačí chřipky zaznamenala v uplynulých měsících většina členských států EU, včetně České republiky. Ptáci mají téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. Kvůli nákaze bylo nutné zlikvidovat v Evropě miliony kusů drůbeže, a to i ve velkých komerčních chovech. V Česku bylo z preventivních důvodů utraceno 98 tisíc ptáků.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down