Slovensko má třetí výskyt ptačí chřipky, první mimo chovy

Slovensko zaznamenalo třetí výskyt ptačí chřipky, virus H5 byl potvrzen u volně žijících labutí na jihu země. Na svém webu to dnes uvedla slovenská státní veterinární a potravinářská správa. Předchozí případy ptačí chřipky na Slovensku se týkaly chovů.

Nejnovější výskyt ptačí chřipky byl potvrzen nedaleko Komárna, když hospodář mysliveckého sdružení nahlásil hromadný úhyn labutí na štěrkovišti u obce Velké Kosihy. Veterinární inspektor u vodní plochy našel 26 uhynulých labutí, další nemocná labuť byla na místě utracena. Odebrané biologické vzorky následně analyzovala laboratoř, která potvrdila přítomnost viru ptačí chřipky.

Slovensko tento týden oznámilo výskyt ptačí chřipky u kachen v zoologické zahradě v Košicích. Na konci loňského roku byl virus prokázán i v soukromém malochovu v Bratislavě.

Virus ptačí chřipky se od podzimu objevil v řadě evropských zemí, například v Německu, Rakousku, Chorvatsku, Francii, Maďarsku či ve Slovinsku. Čeští veterináři ve středu oznámili nález dvou ohnisek v Jihomoravském kraji.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *