Slovensko zasáhlo sucho, postihlo i zemědělce a některé obce

Výrazné sucho zasáhlo čtvrtinu území Slovenska, deště na konci července nevyrovnaly nedostatek srážek. Suché počasí poznačí úrodu zemědělských plodin a farmáři budou mít méně krmiva pro hospodářská zvířata, uvedli slovenští meteorologové a zástupci zemědělců. Nedostatek pitné vody zase postihl několika obcí. Suchu čelí i řada dalších zemí včetně Česka.

Průtoky například na vybraných vodních tocích na západě Slovenska dosáhy v červenci jen pětiny hodnoty dlouhodobého průměru. Některé stanice zaznamenaly nejméně vody od začátku měření či vyschnuté úseky menších toků.
Podle meteorologů srážky na konci července situaci zlepšily jen přechodně, ke změně stavu by bylo potřeba dlouhodobějšího deště tak, aby voda stíhala vsakovat do půdy. K nepříznivé situaci přispěly také teplé zimy včetně té poslední, která nebyla bohatá na sníh. Extrémní sucho nyní zasáhlo 26 procent území Slovenska.
Slovenská zemědělská a potravinářská komora upozornila, že farmáři se obávají slabé úrody podzimních plodin a pícnin, kterých bude nedostatek. To povede ke snižování stavu hospodářských zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down